Jedwab – Właściwości i Zastosowania

Tkaniny jedwabne także należą tych pochodzenia naturalnego, jednak w przeciwieństwie do bawełny są pochodzenia zwierzęcego. Uzyskuje się je z kokonów jedwabnika. Jednak rocznie pozyskuje się jedynie 50 000 ton jedwabiu, dlatego jest on znacznie cenniejszy niż bawełna czy też wiskoza. Tkaniny jedwabne są bardzo cienkie i lekkie, a także przyjemne w dotyku. Ponadto charakteryzują się wysokim połyskiem. W sztuce orientu kiedyś używano ich, jako płótna malarskie.

Historia Jedwabiu

Pierwszy jedwab wytworzyli Chińczycy około 3600 lat przed naszą erą. Kiedy go odkryto Chiny usilnie strzegły tajemnicy jego pochodzenia tak, aby zachować na niego monopol na światowym rynku. Powstał nawet szlak handlowy nazywany jedwabnym, właśnie, dlatego, że nim podążali kupcy sprzedający tą wyjątkową tkaninę. Za sprawą mnichów tajemnica została przemycona do Starożytnego Rzymu. Warto zaznaczyć, że wartość jedwabiu w europie była bardzo wysoka.

Produkcja jedwabiu jest podzielona na cztery etapy. Jednak nie będziemy tutaj przedstawiać szczegółów produkcyjnych, gdyż w żaden sposób nie pomoże to konsumentowi w wybraniu odpowiedniego produktu. Prym w produkcji jedwabiu wiodą oczywiście Chiny, a taż za nimi uplasowały się Indie. Jednak ten pierwszy kraj produkuje aż 70% jedwabiu na świecie. Czytając metkę ze składem nie zawsze natrafimy na nazwę jedwab. Często handlowcy używają innych nazw takich jak:

  • Brokat
  • Floret
  • Iluzja
  • Lampas
  • Muślin
  • Pika
  • Tafta

To oczywiście tylko część różnych rodzajów tej pięknej tkaniny, jednak najważniejsze powinno być to, że jedwab łatwo wyczuć w palcach. Jest on bardzo charakterystyczny w dotyku. Wybierając jedwab warto zwrócić uwagę na procentową zawartość jedwabiu w danej tkaninie, ponieważ jakiekolwiek dodatkowe domieszki syntetyczne powodują utratę specyficznych cech jedwabiu. I jeszcze jedna uwaga pamiętajcie, że satyna to nie jedwab. Satyna oczywiście może być wykonana z dużej mierze z jedwabiu, jednak najczęściej jest to połączenie bawełny z syntetykami. Z tego wyjątkowego materiału produkuje się naprawdę piękne i wyjątkowe szale jedwabne.

Dodaj komentarz