Poliester – Właściwości i Zastosowania

Na razie przedstawiliśmy tkaniny pochodzenia naturalnego, jednak na świcie istnieje również szereg tkanin syntetycznych, które warto omówić, tak, aby konsument zyskał świadomość, co kupuje i przede wszystkim, z czego jest wytwarzane. Najczęściej są to:

  • Poliamidy
  • Poliestry
  • Poliuretany
  • Akryle

Poliamid

Charakteryzuje się wyższą twardością i sztywnością, aniżeli poliester, to z niego produkuje się znany w przemyśle odzieżowym nylon, który naprawdę jest nieprzyjemny w noszeniu i nie odprowadza powietrza, przez co jego użycie można porównać do obłożenia się folią. Poliamid jest często domieszka jednak jego zawartość powyżej 25% może okazać się uciążliwa, a o takim produkcie na pewno nie można powiedzieć, że jest wysoko jakościowy.

Poliester

Zdecydowanie najpopularniejsze z syntetycznych włókien. Poliestry są wykorzystywane również do produkcji plandek, butelek i innych plastikowych przedmiotów i foli. Niestety producenci oszczędzają i coraz więcej odzieży produkuje się właśnie z poliestru. Co więcej, materiał ten trudno się gniecie. Często produkuje się z nich odzież sportową oraz szale, chusty i apaszki.

Akryl

Bardzo często akryl nazywany jest w branży pseudo wełną. Często jest składnikiem wielu ubrań, a poza tym robi się z niego na przykład wykładziny, okładziny i obicia. Charakteryzuje się małą trwałością i bardzo szybko się kulkuje.  Ponadto dzianina akrylowa jest bardzo sprężysta i dobrze chroni przed zimnem.  Jest dużo tańszy od wełny i już po kilku użyciach produkt wygląda na mocno zużyty. Akryl również bardzo szybko się naelektryzowuje.

Poliuretan

Poliuretan to mało rozpowszechniona nazwa, dlatego aby ją państwu przybliżyć wspomnę o innym przedmiocie z tego materiału. Kojarzycie państwo żółte gąbki do zmywania naczyń to właśnie on. Stosuje się go do produkcji podszewek i materiałów ocieplających

Rodzai takich plastikowych tkanin jest naprawdę dużo. Jednak ich noszenie to wątpliwy komfort, dlatego jeśli już decydujemy się na zakup takiej odzieży zwróćmy uwagę, aby była ona wykonana przynajmniej w 50% z naturalnych tkanin i dzianin.

Dodaj komentarz