Apaszka Damska – Historia

Historia Apaszki damskiej jest niezwykle ciekawa. Ten niezwykle popularny dodatek jest niebanalnym uzupełnieniem damskich stylizacji.

Apaszka Damska

Jej historia jest stosunkowo krótka, za jej początki uznajemy XVII, kiedy to fichu (taka mała chusteczka) przykrywała dekolt i górną część biustonosza. Sama nazwa apaszka pochodzi z Francji, gdzie słówko apashe oznaczało zbira, bądź bandytę, który krążył po wąskich uliczkach Paryża i wyróżniał się właśnie tym, że nosił na szyi skrawek materiału. Potem nazywaną ja także gawroszką. Pod koniec XIX wieku zaczęli nosić ją robotnicy pochodzący z Paryża, a w XX wieku apaszka zajęła stałe miejsce w kanonach mody. Co raz bardziej popularne stają się chusty o wymiarach 90×90 cm. Ich wzornictwo jest mocno zróżnicowane, najbardziej ponad czasowe wzory to grochy, paski, kratki. Na rynku jest bardzo dużo różnych wzorów z motywami zwierzęcymi, roślinnymi, czy też marynistycznymi. Apaszka jest naprawdę bardzo uniwersalna i może być noszona praktycznie do wszystkiego. Można ją założyć do stroju służbowego, wizytowego oraz codziennego. Najczęściej są one produkowane z jedwabiu satyny i poliestru.
Oprócz tego, że jest większa od apaszki, która zazwyczaj ma wymiary 50×50 cm, to wiąże się ją zdecydowanie inaczej. Jej wielkość powoduje, że dużo trudniej jest dobrać chustę do kreacji i nie przesadzić. Może ona chronić przed wiatrem, bądź zimnem. Natomiast apaszka pełni jedynie funkcje ozdobną.

Nawet nie zdajecie sobie sprawy ile taka apaszka, bądź chusta może zmienić w danej kreacji. Jedwabne odmiany tych wyrobów są stosunkowo drogie jednak ich noszenie jest o wiele przyjemniejsze, niż tych wykonanych z poliestru, czy też satyny. Większość dostępnych na portalach aukcyjnych apaszek, bądź chust to chiński poliestrowy chłam, który nie jest wart uwagi. Są oczywiście w Internecie dostępne wyroby, których jakość jest przyzwoita, a wykończenie precyzyjne. Wśród polskich sklepów nie ma zbyt dużego wyboru, dlatego warto poszukać za granicą, jednak wtedy cena może okazać się przytłaczająca.

Dodaj komentarz