Materiały Na Szale i Apaszki

W poprzednim artykule pisałam o chustkach i apaszkach, a także o tym, z czego są one produkowane. Głownie są one produkowane z satyny, poliestru i jedwabiu. W tym artykule postaram się wam przedstawić każdy z tych materiałów.

Poliester

Tkanina zdecydowanie najniższej klasy spośród trzech wyżej wymienionych. Cechuje go przede wszystkim niska cena rynkowa. Od strony użytkowej jest on śliski i słabo przepuszcza powietrze. Ma wysoką zdolność do elektryzowania, a za jego największą zaletę uchodzi fakt, że trudno się gniecie. Uwierzcie bądź nie, ale wygniecenie poliestrowej apaszki jest naprawdę nie lada wyzwaniem.  Warto zaznaczyć, że poliester poliestrowi nie równy, co w praktyce oznacza mniej więcej tyle, że pomimo tego, że dwie tkaniny mogą mieć taką samą metkę nie są identyczne. Znane są odmiany poliestru stosowane w odzieży sportowej, który jest naprawdę dobrej jakości. Zaletą poliestru z pewnością jest fakt, że wzory drukuje się na nim stosunkowo łatwo, a sam druk jest bardzo wysokiej jakości.

Satyna

Z encyklopedycznego punktu widzenia satyna jest rodzajem atłasu. Jest bardzo gładka i z jednej strony jest ona matowa, a z drugiej błyszcząca. Satynę można wytwarzać z różnych materiałów od bawełny przez wiskozę aż po jedwab. Jej delikatność wynika z odpowiedniego splotu, który w dotyku pozostaje bardzo przyjemny. Satynowa chusta bądź apaszka jest znacznie lepsza od poliestrowej.

Jedwab

Wiadomo, że tkaniny naturalne są najlepsze. To stwierdzenie raczej nie ulega wątpliwości, jedyna przeszkodą wydaj się być cena tego szlachetnego materiału. Jedwab pochodzi z kokonów jedwabnika i jest idealnie miękki, zapewnia doskonałą wentylacje. Jedwab sam w sobie nie świeci się, są jednak odmiany, które może cechować lekki połysk (mul bery). Jeśli jednak tylko znajdziecie chusty, bądź apaszki w 100% jedwabne to przyjemność z ich użytkowania jest niebywała. Warto także zaznaczyć, że nadruk na jedwabiu jest dużo trudniejszy, dlatego często można zaobserwować niedoróbki.

W tym krótkim porównaniu jasno widać przewagę Świąt Bożego Narodzenia nad Świętami Wielkiej Nocy. Co wcale nie oznacza, że nie są produkowane piękne poliestrowe apaszki. Choć większość firm decyduje się na produkcje wyrobów satynowych i jedwabnych, ze względu na niską jakość tej taniej tkaniny.

Dodaj komentarz