Szale Damskie – Historia

Szale damskie oprócz tego, że są mi bardzo bliskie mają bogatą historię i często są również istotnym elementem kulturowym. W niektórych religiach szal odgrywa bardzo ważną rolę i o tym właśnie będzie ten wpis. Z definicji szal to kawałek materiału, bądź tkaniny, który nosimy w celu zapewnienia sobie ciepła i wygody.

Historia Szala damskiego

Po raz pierwszy szal pojawił się w Starożytnym Rzymie. Na początku służył on do wycierania potu, a więc w celach higienicznych. Był wtedy głównie noszony przez mężczyzn i obwiązywali sobie oni nim pas. Niedługo później kobiety również nosiły szaliki i to one wprowadziły na stale szale do kanonów mody. Niektóre podania głoszą, że około 250 lat przed naszą erą w Chinach szale były używane do rozpoznawania stopni w wojskowych w tamtejszej armii.

Szale do armii powróciły jednak trochę później, bo w XVII wieku w Chorwacji. Wzór i wielkość szala świadczył o stopni wojskowym. Jedwabne szale nosze były wtedy przez oficerów.  Na początku XIX wieku szal stał się istotnym elementem mody i był noszony zarówno przez kobiety jak i przez mężczyzn. Około wieku XX szal stał się podstawowym atrybutem mody i bardzo często promowali go celebryci.

Użycie i rodzaje

W stosunkowo zimnych klimatach szale wykonuje się z reguły z wełny, bądź kaszmiru i często noszony jest do płaszcza i czapki i pełni on wtedy role ocieplania. W bardziej suchych i ciepłych klimatach szale noszone są, aby zabezpieczyć włosy lub usta przez pyłami. Szale najczęściej noszone są przez kobiety. W religiach takich jak na przyklad Judaizm szal jest istotnym istotnym elementem ubioru i kultury. Muzułmanie, a właściwie muzułmanki również noszą szale w postaci hidżabów.

Szale damskie jak widać nie tylko mają znaczenie dla mody, ale są również elementami kulturowymi i stanowią przedmioty ściśle powiązane z religią. Jak więc widać nie tylko ja przypisuje im szczególne znaczenie.

Dodaj komentarz